Afryka Afryka Zachodnia Ekonomia

Nigeria – ropa z rafinerii w Delcie Nigru wyższej jakości niż paliwo importowane z Europy

Zdjęcie autorstwa Frans Van Heerden z Pexels

Nowe wyniki badań laboratoryjnych wykazały, że próbki pochodzące z nielegalnych rafinerii w Delcie Nigru są wyższej jakości w porównaniu z importowaną benzyną.

Zgodnie z raportem, paliwo z nielegalnych rafinerii ukrytych głęboko w odnogach Delty Nigru jest mniej zanieczyszczające niż wysoce toksyczny olej napędowy i benzyna z Europy.

Wydawca Energy Times w Lagos (Nigeria), Kayode Ekundayo powiedział, że import oleju napędowego jest w Nigerii zderegulowany i daje handlarzom możliwość importu i osiągania zysków. Dodając, że handlarze mogą szukać tanich produktów na całym świecie i wprowadzić je na rynek.

Ekundayo podkreśla, że Nigerian National Petroleum Corporation (NNPC) pozostaje jedynym importerem benzyny ze względu na niedającą się pogodzić różnicę między rządem federalnym a podmiotami zajmującymi się obrotem ropą naftową w zakresie dostępu do rynku forex i niektórych innych kwestii. Mówi on, że NNPC po swojej stronie szuka taniego produktu, aby obniżyć koszty.

Prezes wykonawczy Afrykańskiej Izby Energetycznej NJ Ayuk zauważył:

“Myślę, że sytuacja nie jest czymś nowym, zawsze tak było i myślę, że zawsze jest problem, gdzie chodzi o kontrolę jakości. Nie tylko w Nigerii czy w Delcie Nigru, ale w całej Afryce nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, aby sprawdzić jakość produktów, które trafiają do nas, ponieważ w Nigerii i w całej Afryce wiele produktów niskiej jakości, które trafiają do nas z rafinerii europejskich lub środkowo-wschodnich, w niektórych przypadkach nie spełnia standardów wymaganych przez najlepsze praktyki międzynarodowe”.

Według ostatniego raportu Reuters, Rada Bezpieczeństwa ONZ, szacuje się, że w 2017 r. Nigeria straciła 2,8 miliarda dolarów z powodu kradzieży ropy naftowej, chociaż Kpler twierdzi, że minimum 100 000 baryłek dziennie z 3 miliardów dolarów do 8 miliardów dolarów rocznie, wskazane w raporcie Chatham House z 2013 r., lepiej szacuje obecne straty.

Mimo że Nigeria posiada obecnie cztery konwencjonalne rafinerie kontrolowane głównie przez rząd federalny w ramach Nigerian National Petroleum Corporation (NNPC), żadna z nich nie wykorzystuje więcej niż 60 proc. swoich mocy przerobowych.

źródło: africanews.com