Afryka Afryka Zachodnia Aktualności Filmy Polecane

Inni są winni – film dokumentalny o toksycznych wysypiskach elektronicznych odpadów w Ghanie

Ponieważ coraz więcej z nas korzysta z urządzeń elektronicznych i je wymienia, producenci nie oferują rozwiązań w zakresie postępowania z powstałymi odpadami, a znaczna ich część jest eksportowana na toksyczne wysypisko w Ghanie, gdzie zbieracze elektronicznego złomu robią wszystko, co w ich mocy, aby go ratować.

Film „Inni są winni” (ang. The Blame Game) bada mroczny świat globalnego usuwania odpadów elektronicznych, gdzie szara strefa, brak inwestycji w recykling, pozbawione skrupułów korporacje i upolitycznione stosowanie istniejących przepisów prowadzą do marnowania możliwości, degradacji środowiska, a dla mieszkańców okropnych warunków życia na toksycznym wysypisku.

W filmie spotykamy ludzi, którzy od najmłodszych lat cierpią z powodu naszego uzależnienia od nowych urządzeń, pracują w niebezpiecznych warunkach i są podatni na nowotwory i inne choroby. Jednocześnie bez tego wysypiska tysiące ludzi byłoby bez pracy, tony e-odpadów nie zostałyby poddane recyklingowi, a Ghańczycy straciliby technologię zmieniającą ich życie.

Globalna sieć decydentów i przedsiębiorstw nie jest zsynchronizowana, każde z nich obwinia innych.

Film „Inni są winni” bada wyzwania, ale także wskazuje możliwe rozwiązania – niektóre bardzo proste – które mogłyby ograniczyć marnotrawstwo, wykorzystać imponujący zestaw umiejętności, złagodzić ubóstwo i pomóc naszemu środowisku.